Kategorie
Wysyłanie paczek

Paczka za granicę – Poczta Polska czy kurier?

Zarówno z powodów zawodowych, jak i z powodów prywatnych, często zdarza się, że musimy wysłać paczkę za granicę. Można to zrobić zarówno za pomocą Poczty Polskiej, jak i firmy kurierskiej. Paczka za granicę – Poczta Polska czy kurier?

Paczka za granicę – Poczta Polska

Poczta Polska działa na całym świecie. Cena wysłania paczki zagranicznej zależna jest od kraju, do którego wysyłamy i gabarytów paczki. Paczka zagraniczna Poczty Polskiej może ważyć do 20 kilogramów. Możliwe jest zadeklarowanie jej wartości. Średni czas doręczenia to od 5 dni roboczych, ale zależne to jest od kraju. Cena zależy od kraju doręczenia i gabarytów przesyłki. Paczka może być też ekonomiczna lub priorytetowa, co wpłynie na jej cenę i czas doręczenia.

Paczkę za granicę można wysłać na każdej poczcie w Polsce. Można ją też śledzić, za pomocą eMonitoringu. Wystarczy wpisać jej numer na stronie internetowej i pokaże się dokładna lokalizacja przesyłki, z datą i dokładną godziną, o której znajdowała się w danym punkcie.

Paczka za granicę – kurier

Usługę nadawania paczek za granicę ma w swojej ofercie większość dużych firm kurierskich, np. InPost, DHL czy DPD. DPD pochodzi z Francji, a DHL z Niemiec – mają wielkie międzynarodowe sieci. InPost, firma pochodząca z Polski, ma kilkaset paczkomatów za granicą. Paczkę można śledzić i sprawdzać, na jakim etapie doręczenia się znajduje. Może robić to zarówno nadawca, jak i odbiorca paczki.

Nadanie paczki za pomocą np. tych firm kurierskich nie różni się od nadawania paczek krajowych – zrobimy to w punkcie, możemy zamówić kuriera do domu. Różni się tylko cena – przesyłka paczek za granicę będzie droższa niż krajowa wysyłka. Ceny będą też zwykle wyższe niż w Poczcie Polskiej. Krótszy będzie natomiast czas doręczenia (zwykle od 3 dni roboczych, ale zależy to od kraju). Kurierem będzie można wysłać też paczki większe i cięższe niż Pocztą Polską.